Squash i tenis na pozór wydają się do siebie podobne. W obu dyscyplinach występuje przecież dwóch przeciwników, rakieta i piłka. Squash wydaje się być bardziej dynamicznym odpowiednikiem swojego starszego brata tenisa. Tylko czy współczesny tenis jest wiele starszy od Squasha? Jedno jest pewne, oba sporty wymagają od zawodników siły, wytrwałości, kondycji i zapału.

Szczypta historii

To fakt, że tenis jest starszą grą, jej początków historycy doszukują się nawet w starożytności. Jednak najprawdopodobniej pochodzi od francuskiej gry z XII wieku „La Paume”, która z biegiem czasu przekształciła się w Tenis Królewski, w końcu w sport popularnie zwany tenisem. Opracowanie zasad w obecnej postaci szacuje się dopiero na lata 1859-1874.

Choć w Polsce squash wydaje się być stosunkowo nową dyscypliną, jego historia sięga XIX wieku. Jest następcą gry “Racquet”, która stała się popularna w angielskich szkołach 1830 roku i po jakimś czasie przekształciła się w squasha. Nazwa pochodzi od przebitej piłki od tenisa, która rozgniatała się na ścianie i nie wracała z powrotem do gracza. Dzięki temu gra stała się bardziej dynamiczna i urozmaicona. Pierwsze korty do squasha powstały w 1864. W tym samym czasie squash został uznany za odrębną dyscyplinę sportową. Natomiast pierwsze profesjonalne Mistrzostwa Squasha odbyły się w Anglii w 1920r.

Więcej o historii squasha pisaliśmy tutaj: Historia Squasha – Kiedy powstał i skąd się wywodzi ta gra

Korty

Klub Silver Squash KrakówKorty tenisowe są większe i wymagają od graczy pokrycia większej powierzchni kortu niż w przypadku squasha. Gracze mają tylko ułamki sekund, aby zareagować pomiędzy uderzeniami.

Korty do squasha są znacznie mniejsze od kortów tenisowych i mają ściany z czterech stron. Obaj gracze grają na tym samym boisku, na przemian, używając linii na przedniej ścianie, aby utrzymać serw w grze. W przeciwieństwie do tenisa, tylna ściana często utrzymuje piłkę w grze, dzięki czemu rajdy trwają dłużej. Gracze w squasha muszą być ciągle w ruchu, ale muszą pokonywać o wiele mniejsze dystanse niż gracze w tenisa.

Sprzęt do gry

Squash vs. Tenis - Podobieństwa i różniceRakiety tenisowe różnią się rozmiarem i masą. W zależności od materiału i wielkości użytej ramy, ich waga mieści się w zakresie od 250 do 325 gramów. Z punktu widzenia sportów rakietowych piłki tenisowe są najcięższe i ważą około 57-58 gramów.

Rakiety do squasha są lżejsze i ich waga waha się w zakresie od 110 do 175 gramów. Piłki do squasha mają mniejszą średnicę niż piłki tenisowe i ważą średnio 23-25 ​​gramów. Piłki do squasha praktycznie nie odbijają się dopóki nie zostaną rozgrzane przed grą, poprzez powtarzające uderzenia w ścianę.

Serwis

Serwis w squashuSerwis tenisowy jest najtrudniejszym elementem gry, z którym spotyka się nowy gracz. Poza mechaniką dobrego serwowania, słaby serwis często jest łatwo atakowany przez przeciwnika, co stawia serwującego w niekorzystnej sytuacji. Dobry pierwszy atak może dostarczyć “asa”, gdy przeciwnik nie jest w stanie nawiązać kontaktu z piłką.

W porównaniu z tenisem, serwis w squashu jest łatwiejszy. Profesjonalni gracze używają elementów zaskoczenia w swojej grze, zmieniając miejsce, do którego skierują serwowaną piłkę. W przeciwieństwie do tenisa, gracze w squasha rzadko polegają na punktach serwisowych lub asach, aby zdobyć kluczowe punkty. Zdobycie asa serwisowego jest trudniejsze do osiągnięcia w squasha, ponieważ tylna ściana często pozwala na kontynuacje gry.

Rajdy

Rajdy w squashuRajdy tenisowe z udziałem profesjonalistów mogą trwać względnie długo. Punkty są często zdobywane z niewymuszonych błędów, gdy jeden z graczy próbuje zamknąć punkt, uderzając mocniejszym, głębszym lub bardziej nachylonym strzałem.

Rajdy w squashu są szybsze i wymagają ciągłego poruszania się graczy, a jednocześnie pilnowania piłki. Piłka często znajduje się za graczami i musi być utrzymana w grze bez żadnych przeszkód. Poprzez kombinację różnych technik gracze starają się trzymać piłkę z dala od swojego przeciwnika.

Fitness

Tenis w swojej profesjonalnej formie może być wyczerpującym sportem, gdzie mecze mogą trwać od czterech do pięciu godzin. Na poziomie klubowym gra w tenisa jednoosobowego zajmuje najwyżej godzinę lub dwie. Tenis to sport przynoszący wiele korzyści, począwszy od zdrowotnych po stymulowanie rozwoju umysłowego i emocjonalnego. Pozwala na zwiększenie siły i wydolności układu krążenia, poprawia też koordynację ruchów. Choć wydaje się bardziej stateczną grą, pozwala na szybką redukcję masy ciała. Podczas godziny gry mężczyźni mogą spalić do 560 kalorii, a kobiety do 420 kalorii. Niewłaściwe techniki mogą prowadzić do obrażeń, takich jak słynny “łokieć tenisisty” i / lub problemów z nadgarstkiem.

Squash wymaga wyższego poziomu sprawności fizycznej. Typowy czas przeznaczony na grę w squasha w większości klubów wynosi czterdzieści minut. Ciągły ruch i rzuty zbierają swoje żniwo i dają graczom szybkie, ale dokładne ćwiczenie w stosunkowo krótkim czasie. Doskonale nadaje się do redukcji masy ciała, bo podczas godziny gry można spalić nawet 900 kcal. Niestety, właśnie ze względu na intensywność nie jest to sport dla każdego. W pierwszych minutach gry tętno wzrasta do 160-180 uderzeń na minutę, do tego podnosi się temperatura ciała i konieczne jest intensywne nawodnienie. Dlatego gra w squasha nie jest dla osób z nadciśnieniem i problemami z układem krążenia. Uważać też muszą osoby o słabych ścięgnach i stawach. Zawodnicy squasha najczęściej ranią swoje kolana. Początkujący gracze, którzy grają zbyt blisko przeciwnika, ryzykują trafienie rakietą lub piłką.

Obydwie dyscypliny są tak naprawdę to sportami o bardzo wysokiej intensywności. Zwiększa się siłę rąk i nóg dzięki dużemu wysiłkowi. Bieganie za piłką sprawia, że poprawiamy refleks oraz rozciągamy każdy mięsień. Oprócz tego regularna gra daje nam sporą garść profitów psychicznych. Uczy planowania, obmyślania strategii i przewidywania kolejnego ruchu przeciwnika, a jednocześnie rozwija umiejętności społeczne.

Dla kogo tenis, a dla kogo squash?

Tenis postrzegany jest, zwłaszcza w Polsce, jako sport dla osób zamożnych. Przez wielu jest też odbierany jako bardzo wymagający. Ale tak naprawdę jest to sport dla każdego, a podstaw gry można nauczyć się nawet w 2-3 miesiące. Nie można jednak ukryć, że dużą wadą gry w tenisa są koszty. Gra w tenisa wymaga sporych nakładów finansowych na zakup sprzętu, a do tego koszty regularnego trenowania też są wysokie. Pod tym względem squash jest bardziej przystępny bo wynajem kortu do squasha nie jest tak drogie. Do tego squash jest uważany za bardziej rozrywkowy i w niektórych względach łatwiejszy. Jednak wymaga dobrej kondycji i zdrowia. Dlatego przed rozpoczęciem zmagań ze squashem warto dobrze się przygotować fizycznie i regularnie ćwiczyć.

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Posty

Informacje

Gra w Squasha i najczęściej występujące kontuzje

Gra w squasha już od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród kobiet i mężczyzn w prawie każdym przedziale wiekowym. To sport, który pozwala maksymalnie się odstresować, solidnie zmęczyć, spalić ogromną ilość zbędnych kalorii, a Czytaj więcej…

Informacje

Rozgrzewka przed meczem squasha – jakie ćwiczenia zastosować?

Każdy miłośnik zdrowej i bezpiecznej aktywności fizycznej doskonale wie, jak ważna jest odpowiednia rozgrzewka przed każdym poważniejszym wysiłkiem. Kiedy weźmiemy pod uwagę, jak bardzo dynamicznym i angażującym różne partie ciała sportem jest squash, szybko dochodzimy Czytaj więcej…

Informacje

Squash jako gra taktyczno-strategiczna

Squash cieszy się stale rosnąca popularnością. Ta bardzo dynamiczna gra, przypominająca tenisa pozwala mocno się zmęczyć, rozładować stres a przy okazji zadbać o kondycję. Przy czym uprawianie tego sportu jest dużo tańsze niż gra w Czytaj więcej…