Zasady gry w squasha dla niewtajemniczonych mogą być nieco enigmatyczne. Gra odbywa się tak szybko, że czasem nawet sędziowie mają trudności z interpretacją zdarzeń. Wszystko bowiem, w przypadku trafienia w przeciwnika, odbywa się na podstawie oceny uderzenia i tego jak mogłoby się ono zakończyć, gdyby rakieta bądź piłka nie uderzyła przeciwnika. Sędzia ma do dyspozycji powtórzenie akcji – LET lub przyznanie punktu zawodnikowi atakującemu lub przeciwnikowi, który został trafiony piłką.
Uderzenie piłką przeciwnika – przed uderzeniem piłki zawodnik odwrócił się i trafił w przeciwnika
Na boisku do squasha może dojść do wielu spornych sytuacji. Z obrotem mamy do czynienia, jeśli zawodnik podążył dookoła za piłką lub pozwolił jej się ominąć, po serwisie na backhand, czekając na uderzenie forhandowe, po odbiciu się piłki od tylnej ściany. Jeżeli przeciwnik został uderzony piłką po obrocie zawodnika uderzającego, punkt zostaje przyznany przeciwnikowi. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy arbiter uzna, że przeciwnik celowo wszedł w uderzenie. Jeśli w trakcie gry zawodnik zorientuje się, że piłka może uderzyć przeciwnika i wstrzyma uderzenie musi powiedzieć LET. Wtedy akcja może zostać powtórzona, jeśli sędzia uzna, że zawodnik nie miał faktycznie szans na inne zagranie, aby nie trafić przeciwnika. Uderzenie przeciwnika rakietą również może skutkować utratą punktu lub ostrzeżeniem, jeśli uznane zostanie za celowe działanie, czyli niesportowe zachowanie bądź przeszkadzanie przeciwnikowi w uderzeniu.
Uderzenie przeciwnika w squashu – wstrzymanie gry, utrata punktu lub jego zdobycie
Jeśli piłka uderzy przeciwnika przed dotarciem do ściany gra zostaje wstrzymana. Następuje interpretacja uderzenia. Jeżeli sędzia uzna, że uderzenie przyniosłoby punkt, zawodnik go otrzymuje. Jeśli uzna, że uderzenie byłoby nieprawidłowe, punkt zostaje przyznany przeciwnikowi. Zasada jest taka, że zawodnicy nie mogą sobie wzajemnie przeszkadzać i uniemożliwiać prawidłowego uderzenia piłki.
Uderzenie piłką przeciwnika – kwestie do rozważenia dla arbitra meczu
Piłka w squashu nie może dwukrotnie nie uderzona ponownie dotknąć ziemi, podobnie, jak ma to miejsce w tenisie. Z tymże tu serwuje się na przeciwległą ścianę, a piłka bezkarnie może obijać się o ściany boczne i tylną. Zawodnicy muszą być niezwykle skupieni, gdyż pole gry nie jest bardzo duże, a przy dużej szybkości łatwo o kolizję z przeciwnikiem, uderzenie, piłką lub rakietą. Wtedy arbiter ma najbardziej odpowiedzialne zadanie, gdyż musi właściwie zinterpretować daną sytuację, czy nie została sprowokowana przez przeciwnika, a także cały czas obserwować poszczególne uderzenia, aby móc w sytuacji przerwania gry stwierdzić czy akcja miała szansę powodzenia. Uderzenie piłką przeciwnika nie zawsze ma konsekwencje w utracie punktu, jednak zawodnicy starają się wystrzegać sytuacji niejasnych, a także wszelkich kolizji. W końcu squash to gra dżentelmeńska. Uderzenie przeciwnika w squashu traktowane jest jako błąd lub niesportowe zachowanie.
0 komentarzy