Squash cieszy się stale rosnąca popularnością. Ta bardzo dynamiczna gra, przypominająca tenisa pozwala mocno się zmęczyć, rozładować stres a przy okazji zadbać o kondycję. Przy czym uprawianie tego sportu jest dużo tańsze niż gra w tenisa, ale wymaga dobrej kondycji fizycznej. Nie oznacza to wcale, że o wygranej w squasha decyduje tylko i wyłącznie tężyzna fizyczna, wygranej nie gwarantuje bardziej agresywne uderzanie w piłkę. Bardzo wiele zależy od odpowiedniej strategii. Właściwie obrana taktyka może pozwolić nam wygrać nawet ze sporo silniejszym przeciwnikiem.

Dlaczego tak ważna jest taktyka?

Squash to bardzo szybka gra, dlatego trudno jest zawsze wygrywać licząc jedynie na swoją szybkość, siłę i refleks. Aby wygrać mecz należy z jednej strony planować przebieg gry, z drugiej, nieustannie wyłapywać słabe i silne strony przeciwnika.

Cechą dobrego gracza jest nie tylko kondycja i świetna technika, równie ważna jest umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i dopasowywania taktyki do przebiegu gry. To właśnie dobrze obrana taktyka gry w squasha pozwala wygrać nawet z silniejszym przeciwnikiem. Należy jednak pamiętać, że tak dynamiczna gra jak squash może od nas wymagać wielokrotnej zamiany taktyki podczas jednego meczu. W przeciwnym razie nasz przeciwnik może zbyt łatwo obrać skuteczną kontr-strategię. Ważne jest też, aby obrana przez nas strategia gry w squasha nie obnażała naszych słabych stron.

Zobacz również artykuł: Punkt “T” – Jak go wykorzystać w grze?

Podstawy strategii

Choć dla wielu osób gra w squasha ma przede wszystkim dać chwilę wytchnienia i radości w gronie znajomych, to gdzieś tam zawsze pojawia się nutka rywalizacji. W końcu to bardzo miło wygrać mecz, a w tym może nam pomóc właściwie dobrana strategia gry w squasha.

Choć pewnie wielu graczy na początku walczy bardziej ze ścianą i piłeczką, która nie chce lecieć tam gdzie oni ją posłali. Jednak w miarę nabierania wprawy przychodzi moment refleksji, w którym dociera do nich, że prawdziwym przeciwnikiem w tej grze jest drugi gracz. Dlatego zawsze podstawą dobrej taktyki gry w squasha jest poznanie słabych i mocnych stron naszego przeciwnika. Nawet przed pierwszym meczem można się przygotować, obserwując jego inne mecze lub przynajmniej rozgrzewkę. Warto też wykorzystać pierwsze minuty meczu, wypróbowując różne zagrania i bacznie obserwując, jak nasz przeciwnik sobie z nimi poradzi.

Zawsze warto wykorzystać początek zagrywki, najlepiej jak najczęściej zmieniając rozdaj, szybkość oraz kierunek serwu. Dzięki temu zawsze istnieje pewien element zaskoczenia, który utrudnia przeciwnikowi właściwe odpowiedzenie na naszą zagrywkę.

Zwłaszcza na początku meczu warto zmusić przeciwnika do biegania, to zaowocuje w późniejszych etapach meczu. Grając agresywne warto trzymać się środka kortu, obierając pozycję przed przeciwnikiem. Jeśli tylko pozwala na to sytuacja, najlepiej uderzać z woleja. Uderzenia powinny być szybkie i zdecydowane, tak by nie dać przeciwnikiem przeciwnikowi czasu na rozegranie. Ważne jest tylko by nadając grze duże tempo nie stracić precyzji swoich odbić.

Dobrze jest wyrobić sobie nawyk częstej zmiany zagrań, tak by przeciwnik nie mógł nas wyczuć. Piłki powinny być albo długie, albo krótkie. Warto też wykorzystywać uderzenia w narożniki, są nieprzewidywalne, a przez to trudne do obronienia.

Zapoznaj się również z artykułem: Skrócone zasady gry w Squasha

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Posty

Informacje

Gra w Squasha i najczęściej występujące kontuzje

Gra w squasha już od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród kobiet i mężczyzn w prawie każdym przedziale wiekowym. To sport, który pozwala maksymalnie się odstresować, solidnie zmęczyć, spalić ogromną ilość zbędnych kalorii, a Czytaj więcej…

Informacje

Rozgrzewka przed meczem squasha – jakie ćwiczenia zastosować?

Każdy miłośnik zdrowej i bezpiecznej aktywności fizycznej doskonale wie, jak ważna jest odpowiednia rozgrzewka przed każdym poważniejszym wysiłkiem. Kiedy weźmiemy pod uwagę, jak bardzo dynamicznym i angażującym różne partie ciała sportem jest squash, szybko dochodzimy Czytaj więcej…

Informacje

Punkt “T” – Jak go wykorzystać w grze?

Gra w squasha to bardzo przyjemnie spędzony aktywnie czas. Według reguł tej gry są tutaj przegrani i wygrani. Przeciwnicy walczą między sobą, zdobywają kolejne gry i starają się sobie nawzajem przeszkadzać. W grze można wykorzystać Czytaj więcej…