Squash to ostatnio bardzo popularna gra, grają w nią zarówno dorośli, jak i młodzież. Bardzo ważne jest w tej grze odpowiednie liczenie punktów, które daje graczom wygraną lub przegraną.

Na czym polega gra w squasha?

Squash polega na odbijaniu piłki o ścianę w pomieszczeniu, pomiędzy narysowanymi na podłodze liniami. Każdy mecz trwa do trzech wygranych setów. Uważa się, że squash to bardzo dobre ćwiczenia, budujące i wspierające całą sylwetkę ciała.

Więcej na temat zasad gry w squasha dowiesz się z artykułu: Skrócone zasady gry w Squasha

Jak liczyć punkty w squashu?

Punkty podczas gry w squasha

Punkty w grze otrzymuje tylko osoba serwująca, w przypadku gdy serwujący wygrywa wymianę automatycznie otrzymuje punkt, jeśli zaś wymianę wygra osoba odbierająca serwis, wtedy otrzymuje ona prawo do serwisu. Odpowiednio ustala się, czy gra się do trzech setów czy do dwóch. Każdy set oznacza zdobycie określonej ilości punktów. Gra się do jedenastu punktów lub do dziewięciu.

Jak liczyć punkty w squashu?

W przypadku, gdy gra toczy się do dziewięciu punktów, a w danej chwili jest wynik 8:8 to gracz, który odbiera serwis decyduje, czy gra będzie toczyć się do dziewięciu punktów bez przedłużenia czy do dziesięciu z przedłużeniem. Za każdym razem trzeba swoją decyzję przekazać sędziemu, bowiem to on informuje czy dany set będzie przedłużony czy nie. Jeżeli set będzie przedłużony, wygrywa ta osoba, która pierwsza zdobędzie dwa kolejne punkty.

Zapowiedź sędziego zawsze powinna brzmieć “bez przedłużenia” lub “przedłużony do dziesięciu punktów”. Z kolei zapowiedź “piłka setowa” ma na celu zwrócenie uwagi osobie odbierającej, że serwującemu pozostał tylko jeden punkt do wygrania seta, natomiast zapowiedź “piłka meczowa” informuje, że pozostał jeden punkt do wygrania meczu.

Jak liczyć punkty w squashu?

W squashu są jeszcze inne systemy liczenia punktów

Istnieją również systemy liczenia punktów do 11 i do 15, zasada jest zawsze taka sama. Osoba odbierająca serwis przy punkcie 10 lub 14 informuje czy chce przedłużyć grę czy nie.

System grania do piętnastu punktów był zawieszony i z powrotem wprowadzono go w latach osiemdziesiątych. Przez długi czas uważano, że squash będzie atrakcyjną grą w przekazie telewizyjnym. Jednak mecze i rozgrywki tej gry były i nadal są interesujące tylko dla określonej grupy osób.

Dzisiaj gra jest popularną rozrywką dla osób, którzy szukają alternatywy ruchu. Squash daje odpowiednią dawkę adrenaliny i możliwość spędzenia czasu bardzo aktywnie.

Polecamy również artykuł: Squash: dlaczego warto grać? Gra nie tylko dla snobów

W grze squash przewidziane są także kary i nagrody

Dodatkowe punkty można otrzymać za poproszenie LET i za uznanie LET przez sędziego.

Sędzia uznaje LET, między innymi, w następujących przypadkach:

  • gdy piłka trafi jakikolwiek przedmiot leżący na podłodze,
  • zawodnik nie wykona uderzenia, w obawie, że mógłby spowodować kontuzję u przeciwnika,
  • odgrywający serwis nie jest gotowy do uderzenia piłki,
  • piłka pęka w trakcie rozgrywki,
  • piłka zaklinuje się w jakiejkolwiek części kortu.

Sędzia ma prawo także ukarać zawodnika, w następujących sytuacjach:

  • gdy zawodnik zachowuje się bardzo źle i niekulturalnie w trakcie meczu,
  • za kłótnie z sędziami,
  • za nieprawidłowe użycie rakiety.

Ukaranie jednego zawodnika, na ogół wiąże się z przyznaniem drugiemu zawodnikowi dodatkowych punktów.

Zobacz również artykuł: Squash: Uderzenie przeciwnika rakietą lub piłką – Konsekwencje

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Posty

Informacje

Gra w Squasha i najczęściej występujące kontuzje

Gra w squasha już od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród kobiet i mężczyzn w prawie każdym przedziale wiekowym. To sport, który pozwala maksymalnie się odstresować, solidnie zmęczyć, spalić ogromną ilość zbędnych kalorii, a Czytaj więcej…

Informacje

Rozgrzewka przed meczem squasha – jakie ćwiczenia zastosować?

Każdy miłośnik zdrowej i bezpiecznej aktywności fizycznej doskonale wie, jak ważna jest odpowiednia rozgrzewka przed każdym poważniejszym wysiłkiem. Kiedy weźmiemy pod uwagę, jak bardzo dynamicznym i angażującym różne partie ciała sportem jest squash, szybko dochodzimy Czytaj więcej…

Informacje

Squash jako gra taktyczno-strategiczna

Squash cieszy się stale rosnąca popularnością. Ta bardzo dynamiczna gra, przypominająca tenisa pozwala mocno się zmęczyć, rozładować stres a przy okazji zadbać o kondycję. Przy czym uprawianie tego sportu jest dużo tańsze niż gra w Czytaj więcej…