Squash mimo że swoją popularność zyskał w Polsce stosunkowo niedawno to nie jest nowym sportem. Nawet w Polsce znany jest już od lat 70. XX wieku, choć mało kto go wtedy uprawiał. A jak jest teraz?

Historia squasha

Historia squasha sięga aż XII wieku, kiedy to Francuzi zaczęli grać w „La Paume”, czyli w grę w dłoń, która nazwana została później tenisem królewskim, aż w końcu uzyskała ostateczną nazwę: tenis. Skąd się wywodzi gra w squasha? Za pierwowzór gry w squasha uznaje się „Racquet”, czyli grę, która narodziła się w londyńskim więzieniu Fleet Prison. Osadzeni więźniowie szukali rozrywki, która zajęłaby im czas. Dlatego odbijali piłkę od ściany przy pomocy rakietki. Jednak taka piłka nie zachowywała się jak bumerang i nie wracała do właściciela, a jednocześnie przy odbiciu wydawała dźwięk „squash”.

Kiedy powstał squash?

Historia squashaWiele osób uznaje, że gra powstawała w XIX wieku i za jedną z ważnych dat uznaje się wprowadzenie tej gry do angielskich szkół w 1830 roku, choć dopiero w 1864 roku wybudowano pierwsze korty do gry w squasha oraz uznano go za dyscyplinę sportową.

Kolejne wzmianki o grze w squasha można znaleźć między innymi w książce „The Badminton Library od Sports and Partime” księcia Beauforta z 1890 roku czy też w książce w całości poświęconej grze w squasha z 1901 roku autorstwa Eustacha Miles’a. Pierwsze profesjonalne rozgrywki nazwane Mistrzostwami Squasha miały miejsce w Anglii w 1920 roku, jednakże brali w nich udział tylko mężczyźni. Pierwsze Mistrzostwa kobiet odbyły się w 1922 roku w Anglii, a co ciekawe aż do 1960 roku tytuł mistrzowski wygrywały mieszkanki Wielkiej Brytanii. Z czego prawdziwą gwiazdą rozgrywek była Janett Morgan (Shardlow), która wygrała aż 10 razy!

W 1928 roku stworzono pierwsze stowarzyszenie nazwane Squash Racquet Association. Squash stał się też dość szybko popularny za granicą. W 1933 roku w Ameryce Północnej zorganizowano Mistrzostwa Squash w deblu. W latach 60. XX wieku stał się też popularny w Australii. Został też rozpowszechniony przez wojska brytyjskie stacjonujące w RPA, Egipcie, Nowej Zelandii, Pakistanie czy w Indiach.

Obecnie squash nadal jest bardzo popularną dyscypliną. W 1992 roku powołano WSF – World Squash Federation. Obecnie w squasha gra się w 150 krajach na całym świecie na 47 tysiącach kortów!

Squash w Polsce?

W Polsce squash pojawił się dopiero w 1976 roku i dyscyplina ta została przywieziona przez szwedzkich robotników, którzy budowali hotel w Brodnicy. Obok hotelu powstał też pierwszy kort do squasha, ponieważ ci robotnicy uważali tę grę za najlepszą rozrywkę. Szybko i inne osoby zobaczyły jak ciekawy to sport. Polscy gracze i kluby zrzeszone są w PLS – Polskiej Federacji Squasha liczącej sobie już 16 lat.

Squash a Igrzyska Olimpijskie

Następne letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2020 roku w Tokio i mimo, że squash był zgłaszany jako kandydat to niestety i tym razem nie został wybrany. Dodano za to karate, baseball+softball, skateboarding, surfing i wspinaczkę sportową. Jak tłumaczył Międzynarodowy Komitet Olimpijski są to sporty, w których przyrost popularności jest największy. Zatem na IO w Tokio zobaczymy 33 dyscypliny sportowe, ale nie squasha.

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane Posty

Informacje

Gra w Squasha i najczęściej występujące kontuzje

Gra w squasha już od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród kobiet i mężczyzn w prawie każdym przedziale wiekowym. To sport, który pozwala maksymalnie się odstresować, solidnie zmęczyć, spalić ogromną ilość zbędnych kalorii, a Czytaj więcej…

Informacje

Rozgrzewka przed meczem squasha – jakie ćwiczenia zastosować?

Każdy miłośnik zdrowej i bezpiecznej aktywności fizycznej doskonale wie, jak ważna jest odpowiednia rozgrzewka przed każdym poważniejszym wysiłkiem. Kiedy weźmiemy pod uwagę, jak bardzo dynamicznym i angażującym różne partie ciała sportem jest squash, szybko dochodzimy Czytaj więcej…

Informacje

Squash jako gra taktyczno-strategiczna

Squash cieszy się stale rosnąca popularnością. Ta bardzo dynamiczna gra, przypominająca tenisa pozwala mocno się zmęczyć, rozładować stres a przy okazji zadbać o kondycję. Przy czym uprawianie tego sportu jest dużo tańsze niż gra w Czytaj więcej…