Squash jest bardzo dynamicznym sportem, istotnie aktywizującym wszystkie partie mięśni i zmuszającym zawodników do wylewania litrów potu. Osoby, które kiedyś już spróbowały tej dyscypliny doskonale wiedzą, że największe obciążenia w trakcie rozgrywki muszą znosić nie tylko ręce, ale szczególnie ich stopy. Zatem odpowiednio dobrane obuwie stanowi praktycznie połowę ich sukcesu.

Jakie buty do squasha wybrać?

Warto zaznaczyć, że zwłaszcza jeśli dopiero czynimy swoje pierwsze kroki w tej dyscyplinie wcale nie musimy kupować profesjonalnych butów przeznaczonych tylko do squasha. Jednakże muszą one spełniać kilka podstawowych wymogów, między innymi:

  • wytrzymałość – kupowanie byle jakich butów nie ma większego sensu, gdyż w trakcie gry w squasha buty zostają poddane dużym obciążeniom. Co za tym idzie jeśli są one kiepsko sklejone, nie mają solidnych szwów, to już po kilku meczach może się okazać, że skapitulują. Zatem po co wyrzucać pieniądze w błoto, skoro można zainwestować raz, a porządnie.
  • wentylacja – podobnie jak w modelach butów do biegania, buty do squasha chociaż częściowo powinny być wykonane z mocnej siatki. Co więcej, dobrze jest jeśli dodatkowo ich wkładka ma właściwości bakteriostatyczne.
  • amortyzacja – szczególnie, jeśli grasz często przeskakujesz z miejsca na miejsce, złe obuwie może być przyczyną kontuzji stawu skokowego. W związku z czym podeszwa musi być elastyczna, podobnie wkładka aby amortyzować każde gwałtowne zetknięcie z podłożem.
  • przyczepność – but musi zapewniać doskonałą przyczepność, ponieważ praktycznie każdy poślizg oznacza nie tylko stratę punktu, ale przede wszystkim ryzyko urazów.
  • podeszwa “non marking” – warto wybierać buty o jasnych podeszwach, gdyż jeśli będą zostawiać czarne linie najzwyczajniej obsługa kortów może zabronić nam w nich grać.

Buty na kort do squasha są produkowane z różnego rodzaju sztucznych włókien, syntetycznej skóry i doskonałej gumy. A to oczywiście kosztuje. Jednak warto pamiętać, że na tego rodzaju obuwiu nie warto oszczędzać. Bowiem, jak się okazuje nawet najlepsze modele mają gwarancję, że przy intensywnej grze wytrzymają na pewno na korcie przez pół roku. Później gwarancji już nie ma. Jeżeli zatem chcesz grać często, nie wybieraj najtańszej opcji, bo szybko się okaże, że wcale nie jest taka tania, jeśli trzeba będzie kupić kolejną parę.

Co więcej dobre buty do squasha to nie tylko komfort gry, ale związana z nim przyjemność i lepsze wyniki meczowe. Zatem inwestycja w nie z pewnością nam się opłaci.

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Posty

Informacje

Gra w Squasha i najczęściej występujące kontuzje

Gra w squasha już od kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród kobiet i mężczyzn w prawie każdym przedziale wiekowym. To sport, który pozwala maksymalnie się odstresować, solidnie zmęczyć, spalić ogromną ilość zbędnych kalorii, a Czytaj więcej…

Informacje

Rozgrzewka przed meczem squasha – jakie ćwiczenia zastosować?

Każdy miłośnik zdrowej i bezpiecznej aktywności fizycznej doskonale wie, jak ważna jest odpowiednia rozgrzewka przed każdym poważniejszym wysiłkiem. Kiedy weźmiemy pod uwagę, jak bardzo dynamicznym i angażującym różne partie ciała sportem jest squash, szybko dochodzimy Czytaj więcej…

Informacje

Squash jako gra taktyczno-strategiczna

Squash cieszy się stale rosnąca popularnością. Ta bardzo dynamiczna gra, przypominająca tenisa pozwala mocno się zmęczyć, rozładować stres a przy okazji zadbać o kondycję. Przy czym uprawianie tego sportu jest dużo tańsze niż gra w Czytaj więcej…