Dobór rakiety do squasha jest tak samo ważny, jak dobór odpowiednio szybkich piłeczek, dzięki którym poznawanie tajników gry jest jeszcze przyjemniejsze. Zatem jaka rakieta na początek będzie odpowiednia?

Jak dobrać rakietę? – materiał ma znaczenie

Przy wyborze odpowiedniej rakiety do squasha dla początkujących, warto kierować się jej wagą oraz rzecz jasna ceną. Wybór materiału w dużej mierze zależny jest od tego, jak często planujemy grać. Jeśli bowiem mamy w planach korzystać z tej rozrywki sporadycznie lepiej postawić na tańszą rakietę. W tym przypadku sprawdzą się rakiety z aluminium. Dla wymagających i poszukujących lekkich materiałów są modele wykonane z włókna węglowego. Jednak ich wadą jest podatność na uszkodzenia mechaniczne. Można również zdecydować się na model z domieszką tytanu lub włókna szklanego. Do wyboru są również rakiety wykonane z kompozytu grafitowego. Minusem tańszych rakiet aluminiowych jest ich ciężar, gdyż ważą ok. 180 g. Jeśli chodzi o wagę to dla początkujących, aby szybko nie męczyły się ich mięśnie rąk polecane są rakiety, które ważą poniżej 150 g. Takie polecane są również dla kobiet.

Jak wybrać rakietę? – waga a dokładność odbicia

Znacznie łatwiej jest operować lżejszymi rakietami. Precyzja uderzenia jest dzięki temu większa, a siła jest z kolei mniejsza. Istotne znaczenie ma również wielkość główki rakiety. Oczywiście te o większej powierzchni polecane są dla początkujących. Rakiety o mniejszej główce wymagają większych umiejętności, za to umożliwiają większą kontrolę uderzenia.

Jak dobrać rakietę – balans ma znaczenie

Jak można się domyślić umiejscowienie środka ciężkości w rakiecie również ma duże znaczenie. Balans może znajdować się na rączce, na główce bądź w centralnym punkcie. Dla początkujących polecane są rakiety, które posiadają balans na rączce. Taka rakieta wydaje się być lżejsza niż jest w rzeczywistości. W związku z tym wykonywanie zamachów jest swobodniejsze, podobnie jak przejścia z forhandu do backhandu i odwrotnie. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że uderzenie taką lekką rakietą będzie słabsze. Balans na główce powoduje trudności z manewrowaniem rakietą, odczuwanie jej większego ciężaru. Plusem takiego modelu jest możliwość wykonania mocnego uderzenia.

Squash: Jak dobrać odpowiednią rakietę? Jaka rakieta na początek?

Jaka rakieta na początek? – zestawienie rakiety i piłeczki

Oczywiście do szybkich piłeczek dla początkujących najlepszym wyborem będzie rakieta o dużej główce, która będzie posiadała dobry naciąg, a także będzie wykonana z dość lekkiego materiału. Lżejsze odbicie taką rakietą nie jest w tym przypadku przeszkodą, gdyż piłeczki dla początkujących są większe, a do tego znacznie łatwiej się odbijają niż modele przeznaczone dla profesjonalistów. Dzięki takiemu zestawieniu możliwe będzie wykonanie większej ilości powtórzeń w czasie meczu squasha. Zatem frajda z gry będzie na zdecydowanie wyższym poziomie. Wybieranie profesjonalnego sprzętu na początek tylko zniechęci, a jedyny efekt jaki się uzyska to szybką zadyszkę i zakwasy od trzymania zbyt ciężkiej rakiety do squasha.

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Informacje

Squash vs. Tenis – Podobieństwa i różnice

Squash i tenis na pozór wydają się do siebie podobne. W obu dyscyplinach występuje przecież dwóch przeciwników, rakieta i piłka. Squash wydaje się być bardziej dynamicznym odpowiednikiem swojego starszego brata tenisa. Tylko czy współczesny tenis Czytaj więcej…

Informacje

Historia Squasha – Kiedy powstał i skąd się wywodzi ta gra

Squash mimo że swoją popularność zyskał w Polsce stosunkowo niedawno to nie jest nowym sportem. Nawet w Polsce znany jest już od lat 70. XX wieku, choć mało kto go wtedy uprawiał. A jak jest Czytaj więcej…

Informacje

Squash: Jak prawidłowo liczyć punkty?

Squash to ostatnio bardzo popularna gra, grają w nią zarówno dorośli, jak i młodzież. Bardzo ważne jest w tej grze odpowiednie liczenie punktów, które daje graczom wygraną lub przegraną. Na czym polega gra w squasha? Czytaj więcej…