Rozpoczęcie przygody ze squashem najlepiej rozpocząć od treningu z instruktorem, który nie tylko objaśni zasady, ale również pokaże jak poruszać się po polu gry, a także w jaki sposób uderzać. Niezwykle ważny jest także odpowiedni sprzęt dla początkujących, nie tylko rakieta do squasha, ale również piłka. Zatem, jak dobrać odpowiednią piłkę dla początkujących?

Czym różnią się piłki do squasha?

Wszystkie piłki do squasha wykonane są z gumy i są znacznie mniejsze od piłek tenisowych, a także nie są pokryte warstwą materiału czy filcu. Profesjonalna piłka do squasha ma 40 mm średnicy. Im większa piłka, tym niższy poziom zaawansowania. Jedne piłki są szybkie, inne wolne. Choć laikowi wydawać by się mogło, że szybkie piłki z pewnością będą przeznaczone dla profesjonalistów, to w istocie jest odwrotnie, a to za sprawą specyfiki tej gry.

Jaka piłka dla początkujących będzie odpowiednia do gry w squasha?

Początkujący powinni wybierać szybkie piłki, które odbijają się wyżej. To znaczy ni mniej ni więcej tylko tyle, że jest szansa na dłuższe wymiany, nawet jeśli jest się nowicjuszem, a przecież to one dają najwięcej frajdy. Odbijając się wyżej częściej odbijają się od ścian, a ponadto nie potrzeba aż tak dużej siły by wprawić je w ruch. W przypadku profesjonalistów używających wolnych piłek odbijają się one znacznie niżej, dlatego wymaga to dużo szybszego poruszania się po korcie, zanim piłka dwukrotnie dotknie ziemi. Piłki dla profesjonalistów oznaczone są dwoma kropkami, natomiast piłki dla początkujących, jak i nowicjuszy w ogóle nie posiadają kropek. Najszybsza piłka dla nowicjuszy jest o 12% większa od piłki dla profesjonalistów. Jeśli zastanawiasz się jaka piłka do squasha będzie odpowiednia dla początkujących, to musisz wiedzieć, że powinna być o 6% większa od przeznaczonej do użytku profesjonalnego.

Squash: Jak dobrać odpowiednią piłkę? Jaka piłka dla początkujących?

Jak dobrać odpowiednią piłkę? – przygotowanie do gry

Jeśli piłka do squasha nie chce się odbijać, to nic dziwnego, gdyż należy ją najpierw odpowiednio rozgrzać. Mimo wszystko piłki dla nowicjuszy nie mają aż takich wymagań i wystarczy kilkanaście odbić od ściany, by móc prowadzić potem swobodne wymiany. Jednak profesjonaliści muszą się bardziej namęczyć. Przede wszystkim piłka odbija się nisko, a oni muszą wkładać w uderzenie odpowiednią siłę aby nadać jej odpowiednią trajektorie, a na początku w ogóle rozgrzać. Optymalna temperatura piłki do gry w squasha wynosi 45 stopni Celsjusza.

Częste błędy popełniane w doborze sprzętu

Wiele osób chcąc przeskoczyć od razu kilka poziomów, kupuje piłki dla zaawansowanych. Potem dopada ich frustracja, gdyż trudno im taką piłkę wprowadzić w ruch, a także odbijać większą ilość razy. Przy piłce dla początkujących należy pozostać przynajmniej kilka miesięcy, może nawet rok. Stopniowe przechodzenie na kolejne poziomy trudności sprawia, że miłośnik squasha stale rozwija swoje umiejętności i nie cofa się w rozwoju sportowym. Nie można być od razu zawodowcem grającym piłkami z dwoma kropkami i trzeba się z tym pogodzić. Poza tym squash dla wielu jest formą odstresowania, zatem warto dobrać piłkę dopasowaną do swoich umiejętności.

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Informacje

Squash: Uderzenie przeciwnika rakietą lub piłką – Konsekwencje

Zasady gry w squasha dla niewtajemniczonych mogą być nieco enigmatyczne. Gra odbywa się tak szybko, że czasem nawet sędziowie mają trudności z interpretacją zdarzeń. Wszystko bowiem, w przypadku trafienia w przeciwnika, odbywa się na podstawie Czytaj więcej…

Informacje

Squash: Jak dobrać odpowiednią rakietę? Jaka rakieta na początek?

Dobór rakiety do squasha jest tak samo ważny, jak dobór odpowiednio szybkich piłeczek, dzięki którym poznawanie tajników gry jest jeszcze przyjemniejsze. Zatem jaka rakieta na początek będzie odpowiednia? Jak dobrać rakietę? – materiał ma znaczenie Czytaj więcej…

Informacje

Skrócone zasady gry w Squasha

SKRÓCONE ZASADY GRY W SQUASHA SQUASH – ZASADY GRY Zasada nr 1 – Liczenie punktów Mecz squasha jest rozgrywany do trzech wygranych setów. Każdy set meczu rozgrywany jest do jedenastu punktów. Wyjątkiem od tej reguły Czytaj więcej…