Rozpoczęcie przygody ze squashem najlepiej rozpocząć od treningu z instruktorem, który nie tylko objaśni zasady, ale również pokaże jak poruszać się po polu gry, a także w jaki sposób uderzać. Niezwykle ważny jest także odpowiedni sprzęt dla początkujących, nie tylko rakieta do squasha, ale również piłka. Zatem, jak dobrać odpowiednią piłkę dla początkujących?

Czym różnią się piłki do squasha?

Wszystkie piłki do squasha wykonane są z gumy i są znacznie mniejsze od piłek tenisowych, a także nie są pokryte warstwą materiału czy filcu. Profesjonalna piłka do squasha ma 40 mm średnicy. Im większa piłka, tym niższy poziom zaawansowania. Jedne piłki są szybkie, inne wolne. Choć laikowi wydawać by się mogło, że szybkie piłki z pewnością będą przeznaczone dla profesjonalistów, to w istocie jest odwrotnie, a to za sprawą specyfiki tej gry.

Jaka piłka dla początkujących będzie odpowiednia do gry w squasha?

Początkujący powinni wybierać szybkie piłki, które odbijają się wyżej. To znaczy ni mniej ni więcej tylko tyle, że jest szansa na dłuższe wymiany, nawet jeśli jest się nowicjuszem, a przecież to one dają najwięcej frajdy. Odbijając się wyżej częściej odbijają się od ścian, a ponadto nie potrzeba aż tak dużej siły by wprawić je w ruch. W przypadku profesjonalistów używających wolnych piłek odbijają się one znacznie niżej, dlatego wymaga to dużo szybszego poruszania się po korcie, zanim piłka dwukrotnie dotknie ziemi. Piłki dla profesjonalistów oznaczone są dwoma kropkami, natomiast piłki dla początkujących, jak i nowicjuszy w ogóle nie posiadają kropek. Najszybsza piłka dla nowicjuszy jest o 12% większa od piłki dla profesjonalistów. Jeśli zastanawiasz się jaka piłka do squasha będzie odpowiednia dla początkujących, to musisz wiedzieć, że powinna być o 6% większa od przeznaczonej do użytku profesjonalnego.

Squash: Jak dobrać odpowiednią piłkę? Jaka piłka dla początkujących?

Jak dobrać odpowiednią piłkę? – przygotowanie do gry

Jeśli piłka do squasha nie chce się odbijać, to nic dziwnego, gdyż należy ją najpierw odpowiednio rozgrzać. Mimo wszystko piłki dla nowicjuszy nie mają aż takich wymagań i wystarczy kilkanaście odbić od ściany, by móc prowadzić potem swobodne wymiany. Jednak profesjonaliści muszą się bardziej namęczyć. Przede wszystkim piłka odbija się nisko, a oni muszą wkładać w uderzenie odpowiednią siłę aby nadać jej odpowiednią trajektorie, a na początku w ogóle rozgrzać. Optymalna temperatura piłki do gry w squasha wynosi 45 stopni Celsjusza.

Częste błędy popełniane w doborze sprzętu

Wiele osób chcąc przeskoczyć od razu kilka poziomów, kupuje piłki dla zaawansowanych. Potem dopada ich frustracja, gdyż trudno im taką piłkę wprowadzić w ruch, a także odbijać większą ilość razy. Przy piłce dla początkujących należy pozostać przynajmniej kilka miesięcy, może nawet rok. Stopniowe przechodzenie na kolejne poziomy trudności sprawia, że miłośnik squasha stale rozwija swoje umiejętności i nie cofa się w rozwoju sportowym. Nie można być od razu zawodowcem grającym piłkami z dwoma kropkami i trzeba się z tym pogodzić. Poza tym squash dla wielu jest formą odstresowania, zatem warto dobrać piłkę dopasowaną do swoich umiejętności.

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Informacje

Punkt „T” – Jak go wykorzystać w grze?

Gra w squasha to bardzo przyjemnie spędzony aktywnie czas. Według reguł tej gry są tutaj przegrani i wygrani. Przeciwnicy walczą między sobą, zdobywają kolejne gry i starają się sobie nawzajem przeszkadzać. W grze można wykorzystać Czytaj więcej…

Informacje

Kiedy Let, a kiedy Stroke? Czyli jak się nie pogubić na korcie?

Squash to gra polegająca na odbijaniu piłki o ścianę w polu oznakowanym specjalnymi liniami. Regulamin gry w squasha nie jest specjalnie skomplikowany, jednak dobrze jest przed grą poznać jego szczegóły. Pojęcia stroke i let nie Czytaj więcej…

Informacje

Squash vs. Tenis – Podobieństwa i różnice

Squash i tenis na pozór wydają się do siebie podobne. W obu dyscyplinach występuje przecież dwóch przeciwników, rakieta i piłka. Squash wydaje się być bardziej dynamicznym odpowiednikiem swojego starszego brata tenisa. Tylko czy współczesny tenis Czytaj więcej…