Wszyscy amatorzy myślą, że squash to bardzo prosta i prymitywna gra. Twierdzą, że co to za wysiłek podbijać piłeczkę od ściany. Nawet nie mają pojęcia, jak bardzo się mylą. Squash wymaga doskonałej kondycji fizycznej, zwinności, szybkości, a przede wszystkim pełnej koncentracji podczas trwania rozgrywki. Jest więc grą, która angażuje niemal wszystkie partie ciała ludzkiego.

Zalety gry w squasha

Po pierwsze jest to sport, który można uprawiać przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Odbywa się on na sali, toteż żadna pora roku nie jest mu straszna. Po drugie jest stosunkowo tani, bo koszt rakiety i piłeczki waha się w granicach 200 do 300 złotych. Taki tenis ziemny czy nawet zwykle bieganie wymaga większych inwestycji finansowych. Rozwija niemal wszystkie partie ciała od mięśni ramion, po uda, aż po brzuch i pośladki.

Gra w squasha pozwala spalić nawet 900 kalorii w ciągu jednego meczu. Jest więc skuteczniejsza niż pływanie czy jazda na rowerze. Doskonale kształtuje całą sylwetkę i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Squash to również doskonały sposób na odstresowanie się i spędzenie czasu w gronie przyjaciół. Każdy może grać w squasha, pod warunkiem, że nie cierpi na żadne przewlekłe schorzenia.

Przeciwwskazania do gry w squasha

Najczęstszym powodem, dla którego zabrania się uprawiania tego ekscytującego sportu są problemy z sercem i układem krwionośnym. Osoby cierpiące na nadciśnienie, cukrzyce bądź mające zbyt wysoki poziom złego cholesterolu również nie powinny się za niego zabierać. Jest to związane z faktem, że squash to sport interwałowy, a taka zmiana częstotliwości wysiłku złe wpływa na tego typu schorzenia Również osoby po zabiegach chirurgicznych kolan, ścięgien Achillesa lub kręgosłupa są znacznie bardziej narażone na ryzyko kontuzji. Kobiety w ciąży też powinny zmniejszyć obciążenia treningowe tak, by nie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

Dlaczego warto grać w squasha?

Po pierwsze dlatego, że każdy rodzaj aktywności fizycznej jest wskazany. Po drugie jest to kompleksowy trening całego ciała i działa o wiele szybciej niż ćwiczenia na siłowni. Po trzecie, bo poprawia orientację przestrzenną. Trzeba cały czas patrzeć się na lot piłeczki. Po czwarte ta dyscyplina sportu poprawia elastyczność całego ciała. Po piąte osoby ze słabszą kondycją odczuwają znaczną poprawę. Są znacznie zwinniejsze i wolniej się męczą. Squash zwiększa też pewność siebie, bo każde zwycięstwo pomaga w podniesieniu samooceny. Z każdej porażki gracz stara się wyciągnąć wnioski, by udoskonalić swoją technikę gry.

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Informacje

Buty do squasha – jakie wybrać buty na kort?

Squash jest bardzo dynamicznym sportem, istotnie aktywizującym wszystkie partie mięśni i zmuszającym zawodników do wylewania litrów potu. Osoby, które kiedyś już spróbowały tej dyscypliny doskonale wiedzą, że największe obciążenia w trakcie rozgrywki muszą znosić nie Czytaj więcej…

Informacje

Polecane akcesoria do gry w squasha

Squash cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, dlatego też na naszym rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych firm, które oferują przydatne akcesoria do squasha. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na jakie akcesoria do Czytaj więcej…

Informacje

Squash: Uderzenie przeciwnika rakietą lub piłką – Konsekwencje

Zasady gry w squasha dla niewtajemniczonych mogą być nieco enigmatyczne. Gra odbywa się tak szybko, że czasem nawet sędziowie mają trudności z interpretacją zdarzeń. Wszystko bowiem, w przypadku trafienia w przeciwnika, odbywa się na podstawie Czytaj więcej…