Wszyscy amatorzy myślą, że squash to bardzo prosta i prymitywna gra. Twierdzą, że co to za wysiłek podbijać piłeczkę od ściany. Nawet nie mają pojęcia, jak bardzo się mylą. Squash wymaga doskonałej kondycji fizycznej, zwinności, szybkości, a przede wszystkim pełnej koncentracji podczas trwania rozgrywki. Jest więc grą, która angażuje niemal wszystkie partie ciała ludzkiego.

Zalety gry w squasha

Po pierwsze jest to sport, który można uprawiać przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Odbywa się on na sali, toteż żadna pora roku nie jest mu straszna. Po drugie jest stosunkowo tani, bo koszt rakiety i piłeczki waha się w granicach 200 do 300 złotych. Taki tenis ziemny czy nawet zwykle bieganie wymaga większych inwestycji finansowych. Rozwija niemal wszystkie partie ciała od mięśni ramion, po uda, aż po brzuch i pośladki.

Gra w squasha pozwala spalić nawet 900 kalorii w ciągu jednego meczu. Jest więc skuteczniejsza niż pływanie czy jazda na rowerze. Doskonale kształtuje całą sylwetkę i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Squash to również doskonały sposób na odstresowanie się i spędzenie czasu w gronie przyjaciół. Każdy może grać w squasha, pod warunkiem, że nie cierpi na żadne przewlekłe schorzenia.

Przeciwwskazania do gry w squasha

Najczęstszym powodem, dla którego zabrania się uprawiania tego ekscytującego sportu są problemy z sercem i układem krwionośnym. Osoby cierpiące na nadciśnienie, cukrzyce bądź mające zbyt wysoki poziom złego cholesterolu również nie powinny się za niego zabierać. Jest to związane z faktem, że squash to sport interwałowy, a taka zmiana częstotliwości wysiłku złe wpływa na tego typu schorzenia Również osoby po zabiegach chirurgicznych kolan, ścięgien Achillesa lub kręgosłupa są znacznie bardziej narażone na ryzyko kontuzji. Kobiety w ciąży też powinny zmniejszyć obciążenia treningowe tak, by nie zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

Dlaczego warto grać w squasha?

Po pierwsze dlatego, że każdy rodzaj aktywności fizycznej jest wskazany. Po drugie jest to kompleksowy trening całego ciała i działa o wiele szybciej niż ćwiczenia na siłowni. Po trzecie, bo poprawia orientację przestrzenną. Trzeba cały czas patrzeć się na lot piłeczki. Po czwarte ta dyscyplina sportu poprawia elastyczność całego ciała. Po piąte osoby ze słabszą kondycją odczuwają znaczną poprawę. Są znacznie zwinniejsze i wolniej się męczą. Squash zwiększa też pewność siebie, bo każde zwycięstwo pomaga w podniesieniu samooceny. Z każdej porażki gracz stara się wyciągnąć wnioski, by udoskonalić swoją technikę gry.

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Informacje

Punkt „T” – Jak go wykorzystać w grze?

Gra w squasha to bardzo przyjemnie spędzony aktywnie czas. Według reguł tej gry są tutaj przegrani i wygrani. Przeciwnicy walczą między sobą, zdobywają kolejne gry i starają się sobie nawzajem przeszkadzać. W grze można wykorzystać Czytaj więcej…

Informacje

Kiedy Let, a kiedy Stroke? Czyli jak się nie pogubić na korcie?

Squash to gra polegająca na odbijaniu piłki o ścianę w polu oznakowanym specjalnymi liniami. Regulamin gry w squasha nie jest specjalnie skomplikowany, jednak dobrze jest przed grą poznać jego szczegóły. Pojęcia stroke i let nie Czytaj więcej…

Informacje

Squash vs. Tenis – Podobieństwa i różnice

Squash i tenis na pozór wydają się do siebie podobne. W obu dyscyplinach występuje przecież dwóch przeciwników, rakieta i piłka. Squash wydaje się być bardziej dynamicznym odpowiednikiem swojego starszego brata tenisa. Tylko czy współczesny tenis Czytaj więcej…