Gra w squasha to bardzo przyjemnie spędzony aktywnie czas. Według reguł tej gry są tutaj przegrani i wygrani. Przeciwnicy walczą między sobą, zdobywają kolejne gry i starają się sobie nawzajem przeszkadzać. W grze można wykorzystać tajemniczy punkt „T”. Wykorzystanie tego punktu to bardzo dobra strategia, która czasami może doprowadzić do wygranej.

Co to jest punkt „T”?

Jest to środek kortu, na którym toczy się gra w squasha. W tym właśnie miejscu przecina się linia środkowa i rozdzielająca pola serwisu. Linie układają się w litrę „T” i stąd nazwa. Ponadto jest to także środek pola ataku.

Jak wykorzystać w grze punkt „T”?

Głównym celem taktyki wykorzystującej punkt „T” jest konieczność jego „przejęcia” w trakcie gry, a tym samym nie dopuszczenie by stanął na nim przeciwnik. Zawsze po każdym odbiciu trzeba na niego wrócić i robić wszystko by przeciwnik, który wcześniej zajął ten punkt, opuścił go. Punkt ten jest bardzo ważny, ponieważ jest to środek pola gry, z tego punktu jest wszędzie najbliżej, a więc możemy z niego bardzo łatwo kontrolować przebieg danej wymiany.

Źle rozumiany punkt „T”

Czasami mniej doświadczeni gracze trochę źle rozumieją ideę punktu „T”. Uważają, że jest to swoista świątynia, której podczas gry nie powinno się wcale opuszczać. Takie myślenie bardzo często doprowadza do tego, że gracz może polec wykorzystując właśnie tą taktykę. Punkt „T” podlega wszystkim przepisom, które obejmują grę w squasha i nie jest objęty żadnymi przywilejami ani obostrzeniami. W tym punkcie można przebywać lub nie, a przebywanie w nim nie daje nam dodatkowych punktów. Jedynie dobrze rozumiana strategia wykorzystania go, może pomóc nam wygrać dany mecz.

Gra musi toczyć się dalej

Istnieją gracze, którzy przez cały czas stoją w punkcie „T” i nawet wykłócają się z sędzią, że tak ma być. Za niesubordynację, najczęściej, otrzymują punkty karne. Głównie chodzi o to, że jeżeli nasza zagrana piłka będzie ciągle lądowała pośrodku pola to siłą rzeczy, aby grać, musimy do środka wpuścić przeciwnika. W przeciwnym razie możemy narazić się na utratę punktu z powodu Stroke lub uderzenie rakietą w plecy.

Walka o punkt „T”

W squashu jest dwóch zawodników, na tym samym polu i każdy z nich zna przepisy i reguły gry. Zdobycie punktu „T” to cel większości z nich i każdy z nich wie jak wykorzystać przewagę tej strategii. Czasami niedoświadczeni gracze albo tacy, którzy nie do końca rozumieją zasady gry w squasha zbyt mocno dyskutują z sędzią przez co narażają się na różnego rodzaju punkty karne. Przed rozpoczęciem gry należy poznać zasady i wykorzystywać odpowiednie strategie z pożytkiem dla siebie ale i ze zrozumieniem dla innych. Gra taka będzie przyjemnością i grą uczciwą.

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Informacje

Kiedy Let, a kiedy Stroke? Czyli jak się nie pogubić na korcie?

Squash to gra polegająca na odbijaniu piłki o ścianę w polu oznakowanym specjalnymi liniami. Regulamin gry w squasha nie jest specjalnie skomplikowany, jednak dobrze jest przed grą poznać jego szczegóły. Pojęcia stroke i let nie Czytaj więcej…

Informacje

Squash vs. Tenis – Podobieństwa i różnice

Squash i tenis na pozór wydają się do siebie podobne. W obu dyscyplinach występuje przecież dwóch przeciwników, rakieta i piłka. Squash wydaje się być bardziej dynamicznym odpowiednikiem swojego starszego brata tenisa. Tylko czy współczesny tenis Czytaj więcej…

Informacje

Historia Squasha – Kiedy powstał i skąd się wywodzi ta gra

Squash mimo że swoją popularność zyskał w Polsce stosunkowo niedawno to nie jest nowym sportem. Nawet w Polsce znany jest już od lat 70. XX wieku, choć mało kto go wtedy uprawiał. A jak jest Czytaj więcej…