Squash to gra polegająca na odbijaniu piłki o ścianę w polu oznakowanym specjalnymi liniami. Regulamin gry w squasha nie jest specjalnie skomplikowany, jednak dobrze jest przed grą poznać jego szczegóły. Pojęcia stroke i let nie są pojęciami kosmicznymi, wystarczy tylko je poznać, a przyznawanie i odbieranie punktów w squashu nie będzie nas dziwić. Ponadto w squashu jesteśmy skazani na przebywanie z przeciwnikiem na jednym korcie, nic nas nie dzieli i dlatego bardzo ważne, w tej grze, jest przeszkadzanie. Właśnie pojęcia stroke i let są ściśle związane z przeszkadzaniem.

Kiedy LET a kiedy STROKE?

Zawodnik, który uderza piłkę ma 3 podstawowe prawa:

  1. powinien posiadać bezpośredni dostęp do piłki. Droga dostępu nie musi być prosta, zawodnik powinien wykazać maksymalny wysiłek, aby dojść do piłki. Interpretacja sytuacji należy do sędziego.
  2. powinien mieć możliwość swobodnego uderzenia piłki oraz możliwość wykonania zamachu.
  3. powinien mieć możliwość bezpośredniego uderzenia piłki w przednią ścianie. Nie zawsze musi to być 100% wolnej powierzchni ściany.

W przypadku gdy zadanie nie zostanie wykonane, pomimo usilnych starań zawodnika, możemy mówić o przeszkadzaniu w grze. Na przeszkadzaniu gra w squasha głównie polega. W czasie gry sędzia zarządza kolejno let lub stroke.

Let może być przyznany, gdy miało miejsce przeszkadzanie, którego starał się uniknąć przeciwnik, a zawodnik mógł wykonać poprawne uderzenie.

No let – sędzia ogłasza wtedy kiedy przeszkadzanie nie wystąpiło lub było bardzo nieskuteczne. W tym przypadku możliwość dotarcia do piłki była bardzo łatwa i wcale a wcale niczym nie zakłócona.

Stroke – sędzia go przyznaje wtedy, kiedy przeciwnik nic nie zrobił aby metody przeszkadzania ominąć. Jednym słowem punkt ten przyznaje się graczowi wtedy, kiedy przeciwnik nie wykonał wszystkiego w celu uniknięcia przeszkadzania a on i tak nie odbił piłki.

Faktem jest, że bardzo trudno jest połapać się w tych hasłach rzucanych przez sędziego w trakcie gry. Jednak grając w nią i kibicując graczom, prędzej czy później można rozeznać się w tajemniczych słowach: let i stroke.

Kiedy otrzymuje się punkty?

W squashu przyznawane są także punkty. Liczy się w tej grze do piętnastu lub do jedenastu. W grze punkty zdobywa tylko serwujący. W przypadku gdy serwujący wygra wymianę dostaje punkt, gdy wymianę wygrywa podający to otrzymuje on prawo do serwowania.

Na początku gry ustala się czy będzie ona do dwóch wygranych setów czy do trzech. Każdy set gra się do dziewięciu punktów. Oczywiście ten gracz, który jako pierwszy zdobył dziewiąty punkt wygrywa seta.

Regulaminowa gra w squasha

Przed rozpoczęciem każdego meczu potrzebna jest rozgrzewka. Zawsze po pierwszym serwisie gra powinna być prowadzona bez żadnej przerwy. W czasie meczu należy przestrzegać następujących zasad:

  • z powodu przyczyn niezależnych od zawodników, sędzia może zawsze przerwać mecz,
  • po rozgrzewce przed meczem oraz miedzy setami zawsze jest 90 sekundowa przerwa podczas, której zawodnicy mogą zejść z kortu,
  • na 15 sekund przed końcem przerwy, arbiter musi na głos zakomunikować, że do końca przerwy pozostało 15 sekund,
  • w czasie meczu zawodnik może mieć przerwę, ale musi przekonać sędziego przekonać, że istnieje ważny ku temu powód – na przykład zmiana sprzętu, obuwia lub ubrania,
  • arbiter może zastosować również sankcje za nieusprawiedliwioną nieobecność zawodnika, za przedłużającą się dyskusję zawodnika z sędzią czy za celowe przedłużanie przerwy między setami.
Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Informacje

Punkt „T” – Jak go wykorzystać w grze?

Gra w squasha to bardzo przyjemnie spędzony aktywnie czas. Według reguł tej gry są tutaj przegrani i wygrani. Przeciwnicy walczą między sobą, zdobywają kolejne gry i starają się sobie nawzajem przeszkadzać. W grze można wykorzystać Czytaj więcej…

Informacje

Squash vs. Tenis – Podobieństwa i różnice

Squash i tenis na pozór wydają się do siebie podobne. W obu dyscyplinach występuje przecież dwóch przeciwników, rakieta i piłka. Squash wydaje się być bardziej dynamicznym odpowiednikiem swojego starszego brata tenisa. Tylko czy współczesny tenis Czytaj więcej…

Informacje

Historia Squasha – Kiedy powstał i skąd się wywodzi ta gra

Squash mimo że swoją popularność zyskał w Polsce stosunkowo niedawno to nie jest nowym sportem. Nawet w Polsce znany jest już od lat 70. XX wieku, choć mało kto go wtedy uprawiał. A jak jest Czytaj więcej…