Squash jest bardzo dynamicznym sportem, istotnie aktywizującym wszystkie partie mięśni i zmuszającym zawodników do wylewania litrów potu. Osoby, które kiedyś już spróbowały tej dyscypliny doskonale wiedzą, że największe obciążenia w trakcie rozgrywki muszą znosić nie tylko ręce, ale szczególnie ich stopy. Zatem odpowiednio dobrane obuwie stanowi praktycznie połowę ich sukcesu.

Jakie buty do squasha wybrać?

Warto zaznaczyć, że zwłaszcza jeśli dopiero czynimy swoje pierwsze kroki w tej dyscyplinie wcale nie musimy kupować profesjonalnych butów przeznaczonych tylko do squasha. Jednakże muszą one spełniać kilka podstawowych wymogów, między innymi:

  • wytrzymałość – kupowanie byle jakich butów nie ma większego sensu, gdyż w trakcie gry w squasha buty zostają poddane dużym obciążeniom. Co za tym idzie jeśli są one kiepsko sklejone, nie mają solidnych szwów, to już po kilku meczach może się okazać, że skapitulują. Zatem po co wyrzucać pieniądze w błoto, skoro można zainwestować raz, a porządnie.
  • wentylacja – podobnie jak w modelach butów do biegania, buty do squasha chociaż częściowo powinny być wykonane z mocnej siatki. Co więcej, dobrze jest jeśli dodatkowo ich wkładka ma właściwości bakteriostatyczne.
  • amortyzacja – szczególnie, jeśli grasz często przeskakujesz z miejsca na miejsce, złe obuwie może być przyczyną kontuzji stawu skokowego. W związku z czym podeszwa musi być elastyczna, podobnie wkładka aby amortyzować każde gwałtowne zetknięcie z podłożem.
  • przyczepność – but musi zapewniać doskonałą przyczepność, ponieważ praktycznie każdy poślizg oznacza nie tylko stratę punktu, ale przede wszystkim ryzyko urazów.
  • podeszwa „non marking” – warto wybierać buty o jasnych podeszwach, gdyż jeśli będą zostawiać czarne linie najzwyczajniej obsługa kortów może zabronić nam w nich grać.

Buty na kort do squasha są produkowane z różnego rodzaju sztucznych włókien, syntetycznej skóry i doskonałej gumy. A to oczywiście kosztuje. Jednak warto pamiętać, że na tego rodzaju obuwiu nie warto oszczędzać. Bowiem, jak się okazuje nawet najlepsze modele mają gwarancję, że przy intensywnej grze wytrzymają na pewno na korcie przez pół roku. Później gwarancji już nie ma. Jeżeli zatem chcesz grać często, nie wybieraj najtańszej opcji, bo szybko się okaże, że wcale nie jest taka tania, jeśli trzeba będzie kupić kolejną parę.

Co więcej dobre buty do squasha to nie tylko komfort gry, ale związana z nim przyjemność i lepsze wyniki meczowe. Zatem inwestycja w nie z pewnością nam się opłaci.

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Informacje

Polecane akcesoria do gry w squasha

Squash cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, dlatego też na naszym rynku pojawia się coraz więcej profesjonalnych firm, które oferują przydatne akcesoria do squasha. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na jakie akcesoria do Czytaj więcej…

Informacje

Squash: dlaczego warto grać? Gra nie tylko dla snobów

Wszyscy amatorzy myślą, że squash to bardzo prosta i prymitywna gra. Twierdzą, że co to za wysiłek podbijać piłeczkę od ściany. Nawet nie mają pojęcia, jak bardzo się mylą. Squash wymaga doskonałej kondycji fizycznej, zwinności, Czytaj więcej…

Informacje

Squash: Uderzenie przeciwnika rakietą lub piłką – Konsekwencje

Zasady gry w squasha dla niewtajemniczonych mogą być nieco enigmatyczne. Gra odbywa się tak szybko, że czasem nawet sędziowie mają trudności z interpretacją zdarzeń. Wszystko bowiem, w przypadku trafienia w przeciwnika, odbywa się na podstawie Czytaj więcej…