Squash jest bardzo dynamicznym sportem, istotnie aktywizującym wszystkie partie mięśni i zmuszającym zawodników do wylewania litrów potu. Osoby, które kiedyś już spróbowały tej dyscypliny doskonale wiedzą, że największe obciążenia w trakcie rozgrywki muszą znosić nie tylko ręce, ale szczególnie ich stopy. Zatem odpowiednio dobrane obuwie stanowi praktycznie połowę ich sukcesu.

Jakie buty do squasha wybrać?

Warto zaznaczyć, że zwłaszcza jeśli dopiero czynimy swoje pierwsze kroki w tej dyscyplinie wcale nie musimy kupować profesjonalnych butów przeznaczonych tylko do squasha. Jednakże muszą one spełniać kilka podstawowych wymogów, między innymi:

  • wytrzymałość – kupowanie byle jakich butów nie ma większego sensu, gdyż w trakcie gry w squasha buty zostają poddane dużym obciążeniom. Co za tym idzie jeśli są one kiepsko sklejone, nie mają solidnych szwów, to już po kilku meczach może się okazać, że skapitulują. Zatem po co wyrzucać pieniądze w błoto, skoro można zainwestować raz, a porządnie.
  • wentylacja – podobnie jak w modelach butów do biegania, buty do squasha chociaż częściowo powinny być wykonane z mocnej siatki. Co więcej, dobrze jest jeśli dodatkowo ich wkładka ma właściwości bakteriostatyczne.
  • amortyzacja – szczególnie, jeśli grasz często przeskakujesz z miejsca na miejsce, złe obuwie może być przyczyną kontuzji stawu skokowego. W związku z czym podeszwa musi być elastyczna, podobnie wkładka aby amortyzować każde gwałtowne zetknięcie z podłożem.
  • przyczepność – but musi zapewniać doskonałą przyczepność, ponieważ praktycznie każdy poślizg oznacza nie tylko stratę punktu, ale przede wszystkim ryzyko urazów.
  • podeszwa „non marking” – warto wybierać buty o jasnych podeszwach, gdyż jeśli będą zostawiać czarne linie najzwyczajniej obsługa kortów może zabronić nam w nich grać.

Buty na kort do squasha są produkowane z różnego rodzaju sztucznych włókien, syntetycznej skóry i doskonałej gumy. A to oczywiście kosztuje. Jednak warto pamiętać, że na tego rodzaju obuwiu nie warto oszczędzać. Bowiem, jak się okazuje nawet najlepsze modele mają gwarancję, że przy intensywnej grze wytrzymają na pewno na korcie przez pół roku. Później gwarancji już nie ma. Jeżeli zatem chcesz grać często, nie wybieraj najtańszej opcji, bo szybko się okaże, że wcale nie jest taka tania, jeśli trzeba będzie kupić kolejną parę.

Co więcej dobre buty do squasha to nie tylko komfort gry, ale związana z nim przyjemność i lepsze wyniki meczowe. Zatem inwestycja w nie z pewnością nam się opłaci.

Kategorie: Informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

Informacje

Punkt „T” – Jak go wykorzystać w grze?

Gra w squasha to bardzo przyjemnie spędzony aktywnie czas. Według reguł tej gry są tutaj przegrani i wygrani. Przeciwnicy walczą między sobą, zdobywają kolejne gry i starają się sobie nawzajem przeszkadzać. W grze można wykorzystać Czytaj więcej…

Informacje

Kiedy Let, a kiedy Stroke? Czyli jak się nie pogubić na korcie?

Squash to gra polegająca na odbijaniu piłki o ścianę w polu oznakowanym specjalnymi liniami. Regulamin gry w squasha nie jest specjalnie skomplikowany, jednak dobrze jest przed grą poznać jego szczegóły. Pojęcia stroke i let nie Czytaj więcej…

Informacje

Squash vs. Tenis – Podobieństwa i różnice

Squash i tenis na pozór wydają się do siebie podobne. W obu dyscyplinach występuje przecież dwóch przeciwników, rakieta i piłka. Squash wydaje się być bardziej dynamicznym odpowiednikiem swojego starszego brata tenisa. Tylko czy współczesny tenis Czytaj więcej…